PALIVOVÉ DŘEVO

Které dřevo je nejvhodnější do krbových kamen ?

Výkon krbů a kamen zásadně ovlivňuje kvalita paliva, kterým vytápíte váš dům, byt či chalupu.  Většina krbů a kamen je navržena pro spalování dřeva a dřevěných briket. Volba dřeva je však zásadní pro ekonomický a ekologický  provoz kamen. Pokud dřevo kupujete pak je potřeba dávat pozor na plísně a houby, které  napadají palivové dřevo. Dřevo které obsahuje plísně i když uschne tak už nehřeje!

Největší chybu, kterou můžete udělat je spalovat  vlhké dřevo.

Vlhké dřevo způsobuje zanášení krbu, kamen i komínu, dřevo má velmi nízkou výhřevnost, vysokou kouřivost a produkuje více dehtu. 

Jaká vlhkost dřeva je ještě přijatelná? Obecně se uvádí vlhkost do 20%, ovšem daleko výhřevnější a užitečnější je pokud dřevo obsahuje vlhkost do 18 %  Vlhkost dřeva má zásadní vliv na výhřevnost dřeva. Pokud zatopíte koupeným vlhkým dřevem tak Vás to bude stát jako by jste topily plynem a ještě navíc se bude hulit z komínu.

Výhřevnost suchého dřeva oproti vlhkému se může lišit až o dvojnásobek. Suché dřevo Vám může zajistit například výrobu 18 tis. kJ/hod. oproti vlhkému, kde se výhřevnost pohybuje cca kolem do 10 tis. kJ/hod.

Vhodné dřevo pro váš krb a kamna

Obecně se pro vytápění v krbu a kamnech doporučuje využívat tvrdších, listnatých dřevin. Nejlépe pořídíte s bukem, habrem, jasanem, dubem nebo břízou. Ovocné stromy také poskytují kvalitní výhřevnost ale pozor na postřiky kterým byly stromy ošetřeny.

Ani ta nejdražší kamna nebo krbová vložka vám nezajistí maximální výkon a nízkou spotřebu dřeva. Budete-li používat pro topení nevhodné dřevo, nejen že se moc neohřejete, ale ještě si svůj spotřebič můžete zničit.

Nevhodné dřevo

Nevhodná je  borovice a jedle pro vysoký obsah pryskyřic, které zanáší komínový systém a samotná kamna.

Je lepší uchovávat dřevo uvnitř nebo venku?

Proto, abyste docílili co největší výhřevnosti dřeva, je potřeba dřevo nechat vyschnout nejméně 1 rok podle druhu a období pokácení. Doporučujeme včasný nákup brzy na jaře.  Dřevo nejlépe vysychá ve venkovních prostorách, zde je však potřeba ošetřit prostor aby do dřeva nepronikala vlhkost od země, ideální je dřevo nechat vysychat na slunci a větru.

Nezapomeňte, že dřevo nejlépe vysychá, pokud je naštípáno na polínka.

Jaké dřevo je fakt to pravé ořechové?

Nejlépe je na tom zřejmě buk a habr, který rychle vysychá a lehce se podpaluje. Dále řadíme na přední příčku například dub, který je zřejmě nejrozšířenějším palivem – poskytuje dlouho trvající plameny a poklidný oheň. Nejrychleji vysychá bříza, tak pokud je to možné pořiďte si více druhů – tím nic nezkazíte. Pozor traduje se, že bříza hoří i mokrá – to hoří, ale dehtuje jako ostatní dřeva a taky nehřeje.

 Co s tím když nemáte ještě proschlé dřevo?

 Zakoupením kvalitních dřevěných briket můžete nahradit dobu, než vyschne dřevo na přijatelnou vlhkost. Vlhkost se dá změřit celkem snadno měřákem vlhkosti. Jistě to bude levnější a pohodlnější než topit vlhkým dřevem.